Opublikowano 14 komentarzy

CIASTO JABŁKOWE Z DYNIĄ

DSC_0581

Dziś przepis na ciasto zrobione przeze mnie przedwczoraj – to modyfikacja receptury z “Kuchni polskiej według Pięciu Przemian” pod hasłem “jabłecznik Dominiki”. Ponieważ w zasadzie nigdy nie powielam własnych książkowych przepisów, zawsze coś nowego muszę dodać, odjąć, przetworzyć, tak i teraz zrobiłam ciasto na nową modłę, dodałam inne rodzaje mąki i kawałek dyni. Jest ono bardzo proste i szybkie.

Informacja dla alergików: zamiast mąki pszennej można użyć gryczanej (O) z dodatkiem kukurydzianej (Z), w dowolnych proporcjach. Zamiast jajek kurzych, można użyć odpowiednio tej samej ilości przepiórczych.

Obierz 5 dużych jabłek (słodko-kwaśnych), pokrój na talarki lub inne, niezbyt grube kawałki.

Masa:
D – Do sporej miski wsyp 2/3 szklanki razowej mąki pszennej, 1 łyżeczkę sody,
O – 1/3 szklanki mąki żytniej razowej, pół szklanki mąki gryczanej, pół łyżeczki kakao gorzkiego,
Z – 6 całych jajek, 1 łyżka mąki ziemniaczanej (lub jeszcze jedno jajko), 2/3 szklanki cukru trzcinowego, 1 i 1/3 szklanki oleju, pół łyżeczki cynamonu,
M – po pół łyżeczki kardamonu i imbir,
W – pół łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej.
Wymieszaj lub zmiksuj całość.

D – Do masy wrzuć kawałki jabłek,
O – dodaj pół łyżeczki kurkumy,
Z – 1 -1,5 szklanki utartej dyni.
Zmieszaj całość.

Dużą brytfankę (szeroka, prostokątna) wysmaruj olejem kokosowym lub innym, ewentualnie masłem, oprósz lekko mąką kukurydzianą lub owsianą, wlej ciasto.

Piekarnik nastaw na 180 stopni. W gazowym piecz ok. 50-60 minut, ale w elektrycznym już krócej, ok. 45 min (przy grzaniu z dołu i góry).

Smacznego!!

PS Przepis podstawowy na to ciasto znajdziecie tutaj:
“Kuchnia polska według Pięciu Przemian” – książka papierowa
“Kuchnia polska według Pięciu Przemian” – ebook (książka elektroniczna)

14 komentarzy do “CIASTO JABŁKOWE Z DYNIĄ

  1. Serdecznie zapraszam Twój blog do nawiązania współpracy z Mikserem Kulinarnym:
    http://zmiksowani.pl

    Nie wiem czy wiesz, ale Mikser Kulinarny jest serwisem zrzeszającym polskie blogi kulinarne. Obecnie posiada ponad 4 000 blogów w bazie, z których pobrał już ponad 600 000 przepisów kulinarnych. Nasz serwis jest jednym z najpopularniejszych serwisów kulinarnych w Polsce. Dzięki nam, fani kuchni utworzyli już ponad 25 000 wirtualnych książek kulinarnych, w których zapisali ponad 400 000 przepisów do wypróbowania na później! Twoje przepisy też mogą się w nich znaleźć 🙂

    pozdrawiam

  2. Właśnie upiekłam i smakuje już sobie;) Proste i bardzo dobre ciasto:)
    Ja akurat robiłam bez dyni,bo nie miałam i zamiast mąki gryczanej dałam jaglaną,bo też nie miałam;) I przełożyłam ciasto na mniejszą kwadratową blache,bo wyszło mi za mało ciasto na dużą..:)ale wyrosło smaczne;)
    P.S. Pani Moniko czy mąka jaglana to też przemiana ognia?:)
    Raczkuje dopiero w temacie kuchni pięciu przemian i stąd to pytanie;)
    Pozdrawiam;)

    1. Mąka jaglana, jak i kasza jaglana, jest w Ziemi (smak słodki).
      Pozdrawiam:)

  3. Witam,

    a do jakiej przemiany należy soda? Drzewa (jak zakwas czy proszek do pieczenia)?

    Pozdrawiam

    1. Soda to Przemiana Drzewa 🙂

  4. Eksperymentuje juz ktorys raz z tym przepisem, bo dodaje raz jablka z dynią, czasem inne owoce, ale zawsze wykluczam make pszenną i żytnią, daje tylko kukurydzianą, gryczaną i ziemniaczaną; poza tym jajek daje trzy nie sześć, cukru tyllko pół szklanki i to w postaci ksylitolu no i oleju duzo dużo mniej, bo tez pół szklanki. placek za kazdym razem wychodzi fantastyczny, a robilam juz nawet ze zblenderowanymi brzoskwiniami. Niestety jeden minus, mam po nim nadkwasote i nie wiem, który dokładnie składnik ją powoduje…

    1. Pani Marto, wszystkie zboża – oprócz kaszy jaglanej – zakwaszają, nawet te bezglutenowe. Zakwasza także to, co przetworzone, a każde ciasto to efekt mocnego przetworzenia. Generalnie myślę, że problem nie tkwi w samym cieście, ale w tym, że ma Pani zakwaszony organizm. Wówczas każdy bardziej przetworzony produkt będzie powodował nadkwasotę… Pozdrawiam ciepło 🙂

      1. Dziękuję za odpowiedź. Na szczęscie dolegliwość ustąpiła. Przepis robie cały czas, zmieniam tylko mąki i nadal daje mniej jajek i tłuszczu; także łączę z różnymi owocami- czasem żurawiną ze słoika, czasem z łyżką powideł. Ale ostatnio myślałam o odstawieniu mąk ,nawet tych bezglutenowych. Próbowałam więc upiec ciasto z mąki kokosowej, mąki z tapioki i ziemniaczanej. Placek wyszedl specyficzny, choc ciagle dobry. Tylko mam problem z proporcjami mąk “niezbożowych”. Wygląda na to, że trzeba dać ich mniej, albo mocniej zwilżyć placek, choćby musem z jabłek. Jeszcze muszę wyczuć te mieszanke, bo w w zasadzie nie wiem, jakie właściwości piekarnicze mają mąki niezbozowe.

  5. Uwielbiam dynie ale na słodko jeszcze jej nie jadłam, jakiej dyni najlepiej użyć?

    1. Po prostu polskiej dyni 😉 Ja mam dynię zawsze od Mamy z działki, a jaki to gatunek, nie wiem. Ale proszę się nie przejmować, jakakolwiek dynia się na pewno nada.

  6. Witam!
    ja mam w słoikach jabłko z dynią smażone i zblenderowane. Czy można byłoby zrobić z tego??

    1. Ależ oczywiście, Pani Anito! Grunt to twórcze podejście 😉 Traktować jako smak słodki i piec. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *